W 1988 roku Jerzy Kotwica i Zbigniew Słapiński pod nadzorem Krzysztofa Słapińskiego – wybitnego złotnika prowadzącego pracownię jubilerska w Republice Federalnej Niemiec rozpoczęli produkcję zlotej i srebrnej biżuterii w oparciu o technologię sprowadzoną z Niemiec. Duże zapotrzebowanie rynku na nowy typ biżuterii wpłynęło na rozwój firmy. Początkowo firma działała pod szyldem Przedsiębiorstwa GRAF spółki z o.o. Od 1 lutego 1990 roku została zarejestrowana spółka cywilna RODIUM, której właścicielami byli Jerzy Kotwica i Zbigniew Słapiński. Działalność prowadzona była w Węgrzcach koło Krakowa.

Jako profil działania w tym okresie należy przyjąć produkcję złotych i srebrnych pierścionków i wykonywanie odlewów ze złota dla pracowni jubilerskich. Bardzo szybko rozszerzono produkcję o kolczyki i wisiorki. Przy dystrybucji produkowanych wyrobów wśród sklepów jubilerskich pojawiły się sugestie właścicieli sklepów o poszerzenie oferty handlowej RODIUM o złotą biżuterię z importu, a szczególnie chodziło o włoskie łańcuszki i bransolety.

W  kwietniu 1992 roku   w Krakowie przy ul. Lubicz 25 została otworzona hurtownia złotej biżuterii. Jej pierwszymi klientami były sklepy z województwa małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Duże zainteresowanie złotą biżuterią z kolekcji RODIUM przyczyniło się, że zostały tworzone filie firmy. Początkowo w Katowicach, a następnie we Wrocławiu. W późniejszym okresie filie otworzono w Warszawie i w Łodzi.

Przy rozwoju firmy duży nacisk kładziono na komputeryzację i reklamę. Od samego początku działalności firmy komputer był nieodzownym narzędziem, co w początku lat dziewięćdziesiątych było wielkim ewenementem. Na porządku dziennym wykorzystywany był internet. W branży jubilerskiej jako jedni z pierwszych stworzyliśmy stronę internetową firmy i sklep internetowy z funkcją hurtowni. Jako pierwsi wprowadziliśmy kody kreskowe w naszej branży. Wszystkie te osiągnięcia techniki były możliwe dzięki geniuszowi Dawida Kucińskiego, który od 14 roku życia związał się z firmą i wdraża skomplikowane rozwiązania informatyczne.

Systematycznie w mniejszym lub większym stopniu reklamy naszej firmy i biżuterii z naszej kolekcji pojawiają się w czasopismach kobiecych i branżowych, w internecie, w radio i telewizji. Przez sześć lat od 2003 roku sponorowaliśmy trzecio-ligową drużynę seniorów piłki siatkowej mężczyn grającą pod nazwą UKS RODIUM-DOBRY WYNIK. Jesteśmy jednym z głównych sponsorów konkursu Miss Wakacji organizowanego w Ustroniu i przejściowo w Muszynie.

Od początku działalności firmy uczestniczymy w targach branżowych w Międzynarodowych Targach AMBERIF w Gdańsku i Złoto, Srebro Czas w Warszawie.

W 2010 roku wspólnicy uznali, że nadszedł czas na podzielenie firmy. Filia w Katowicach przypadła Zbigniewowi Słapińskiemu, a całą firmę z główną siedzibą wraz z filiami w pozostałych miastach przejął Jerzy Kotwica